• Palvelut
  • Hakemisto
  • A
  • B
  • E
  • F
  • H
  • I
  • J
  • K
  • L
  • M
  • N
  • O
  • P
  • R
  • S
  • T
  • U
  • V
  • W
  • V
  • Y
  • Ä
Koulutus ja opiskelu

Ounasvaaran peruskoulu

Osoite: Poropolku 7, 96400 Rovaniemi

Rehtori Mikko Holma, 050-592 9767 
e-mail: mikko.holma@rovaniemi.fi

Apulaisrehtorit

Tiina Hernesniemi, 040-621 6208

e-mail: tiina.hernesniemi@rovaniemi.fi

Martti Nieminen, 050-563 7675
e-mail: martti.nieminen@rovaniemi.fi
 
Opinto-ohjaajat:

Tuija Ristimella, 040-533 6463
e-mail: tuija.ristimella@rovaniemi.fi

 Milka Lampela, 040-643 0683

e-mail: milka.lampela@rovaniemi.fi

Koulusihteeri
Tarja Rautio, 016-322 5121, 040-533 6516
e-mail: tarja.rautio@rovaniemi.fi

Opettajat puh: 040-533 6517

Terveydenhoitajat:

alakoulu Johanna Mäntynen, 040-168 4736

e-mail: johanna.mantynen@rovaniemi.fi

yläkoulu Pauliina Riihiaho, 040-801 9862

e-mail: pauliina.riihiaho@rovaniemi.fi

Luokka-asteet 1-9

Toiminta-ajatus
Kasvatamme ja opetamme turvallisessa lähikoulussa oppilaista itsetunnoltaan vahvoja, vastuullisia ja hyvin käyttäytyviä lapsia ja nuoria.

Kieliohjelma
A1-kieli: englanti
A2-kielet: kaupungin kieliohjelman mukaan 
B2-kieli: saksa ja ranska

Valinnaisuus
6. lk valinnaisuutta 1 vh taito- ja taideaineissa
8. lk 2 vh taito- ja taideaineissa sekä 4 vh valinnaisia
9. lk samat 8. luokan valinnaisaineet jatkuvat

 


Näytä suurempi kartta